top of page

Sakatlıklar ve Rehabilitasyon için Pilates


Sakatlık, Rehabilitasyon ve PilatesBirçok sakatlık spordan kaynaklansın ya da kaynaklanmasın vücuttaki belli kasların dengesinin bozulması ile ilişkilidir. Farkında olmayabilirsiniz, fakat gün içinde hepimiz kaslarımızın dengesini bozacak şekilde hareket ediyoruz; yürüyüş şeklimiz, oturma şeklimiz, uzanma şeklimiz, hepsi kasları ve vücut duruşunu etkileyen önemli faktörler. Örneğin uzun süre kambur bir şekilde oturmak omurgaya baskı yaparak pelvis kaslarının zayıflamasına sebep olur. Pilates egzersizlerinin en büyük faydası vücudun core bölgesini güçlendirmesidir. Core bölgesi vücudun merkezi olduğundan burayı güçlendirmek vücuttaki tüm kasların dengeli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Pilatesin aynı zamanda sakatlıkların rehabilitasyon sürecinde tercih edilmesinin bir başka sebebi de omurga ve pelvik bölge arasındaki hizayı düzelterek vücudun doğru şekilde hareket etmesini sağlamasıdır.Egzersizlerin Esnekliği:


Pilatesin sakatlıkların rehabilitasyon sürecinde tercih edilen etkili bir metod olmasının bir başka sebebi de egzersizlerin esnekliğidir. Şöyle ki, bugün birçok fizik tedavi metodu belli sakatlıkların tedavisini hedefleyen standard metodları içerir. Pilates ise en hafiften en ağır seviyeye kadar değişebilen, kişinin sakatlığına ve tedavi hedefine uygun olarak şekillendirebilen yüzlerce egzersiz içermektedir. Geleneksel fizik tedavide çoğu hastalara aynı egzersizler yaptırıldığından, bu egzersizlerin her kişiye uygun olmaması ihtimali göz önüne alındığında “kişiye özel” pilates egzersizleri çok daha etkili bir metoddur.Hangi Sakatlıkların Rehabilitasyon Sürecinde Başvurulabilir?


Bugün uzman doktorlar tarafından hastaların tedavi süreci boyunca pilates egzersizlerinin önerildiği başlıca sakatlık ve rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir:


  • Kronik boyun ve sırt ağrısı

  • Omuz impingement (omuz sıkışması)

  • Omuz tendonitis (omuz eklemini oluşturan tendonların zorlanması ile oluşan ödem ve yıllar içinde dejenerasyon sonucu yırtılmaları durumu)

  • Kalça burşit (kalça eklemlerine sürekli basınç uygulanması sonucu meydana gelen şişme, iltihaplanma ve ağrı)

  • Diz ve kalça protezi

  • Multiple skleroz

  • Tüm spor sakatlıkları

  • Burkulmalar

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

LORDOZ

KİFOZ

Yazı: Blog2_Post
bottom of page