top of page

Bel ve Sırt Sorunları


Bel, Sırt Ağrısı ve PilatesPilates, sırt ağrılarına iyi gelen bir egzersiz programıdır. Omuriliğin doğru duruşuna verilen önem ve bu duruşu destekleyen postürel kasların (karın ve omurga çevresindeki kaslar) güçlendirildiği hareketler Pilates'in ana odak noktasıdır.Doğru duruşu öğrenmek ve buna yardımcı kasları güçlendirmek sırt ağrısı çeken bireyler için öğrenilmesi gereken ilk beceridir.Sırt ve bel ağrıları, aşırı hareket veya hareketsizlik, omurga disklerinin ve eklemlerinin dejenerasyonu, postürel asimetrinin neden olduğu dengesiz yük dağılımı gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak birçok sırt ve bel ağrısının nedeni yanlış postür- ki muhtemelen gününüzün çoğunu bu şekilde geçirdiğiniz postürdür.Bel ağrısına neden olan ana sebepleri anlamakGününüzü bir sandalyede oturup, dik durmaya çalışarak mı geçiriyorsunuz? Malesef birçok insan bunu yapıyor ve 8 saatin sonunda doğru bir postür ile ayağa kalkmakta çok zorlanıyorlar. Bu durum tekrarlayan bir döngü haline geldi. Önce uzun süreler boyunca omurganızı destekleyemeyen bu pozisyonda (genelde masaya doğru eğilmiş-fotodaki gibi) oturuyorsunuz sonra, kullanmadığınız için postural kaslarınızdaki kuvveti günden güne kaybediyorsunuz. Ayağa kalkmak istediğinizde ise doğru yapmaya çalışsanız bile yapamıyorsunuz çünkü bunun için gerekli kas gücünü kaybettiniz. Peki ne yapmak lazım? Tahmin edin? Pilates!

Tekrar ediyorum, birçok sırt ve bel ağrısının nedeni yürürken, otururken ve ayaktayken aldığımız yanlış duruş (postür) dür. Yanlış duruşu önlemek için hatırlanması gereken ana unsurlar, otururken ve ayaktayken dik durmak, karnı içeri çekmek ve kürek kemiklerinizi aşağıya doğru itmek olmalıdır. Doğru duruşu bulduğunuzda tüm sırtınızda yarattığı hafifliği hissedeceksiniz.


Yanlış duruşun yanı sıra hareketsiz bir yaşam sürmek de bel ve sırt ağrılarına neden olur. Gün içinde sandalyenizden aralıklarla kalkın, esneme hareketleri yapın, yürüyüşe gidin ve Pilates yapın!
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

LORDOZ

Yazı: Blog2_Post
bottom of page