top of page
e4cbdc9a-ab8f-4043-990f-a1d66ae085ab.jpg

BİREBİR PILATES İLE TANIŞIN

Aletli Pilates

Pilates vücut şeklinizi, duruşunuzu ve kendinizi nasıl hissettiğinizi baştan aşağı değiştirir. Pilates sayesinde ağır programlar ve yorucu aletli egzersizlere gerek duymadan kusursuz bir vücuda sahip olabilirsiniz. 

Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodda; denge, nefes ve hareket bir bütünü oluşturur. 
Joseph Pilates, egzersiz sistemini şöyle tanımlar: 


    “Sadece 10 derste farkı hissedecek, 20 derste farkı görecek, 30 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız.” 


Şu anda kullanılan Reformer, Cadillac, Chair, Ladder Barrel ve Spine Corrector gibi bir çok pilates aleti ile dansçılardan hastalara, balerinlerden çocuklara kadar herkes kassal güçlenme, esneklik, vücut kontrolu, koordinasyon, farkındalık, denge gibi bir çok konuda gelişme sağlamaktadır.

Pilates Reformer Tower ve Cadillac

Reformer aleti, üzerindeki dirençli yaylar ve hareketli bantlarla oldukça etkili ve kısa sürede sonuç veren bir egzersiz         aracıdır. Eklemlere zarar vermeden kasları güçlendiren ve esneten en etkili yöntemdir.    

Ayrıca Tower (kule) eklenerek, vücudun üst kısmının da çalıştırılması sağlanmış, değişik pozisyonlarda 500’ün      

üzerinde egzersiz çeşitliliği tek bir makinede toplanmıştır. 


Pilates Reformer ve Tower; genel direnç, esneklik, koordinasyon ve denge dahil pilatesin en bilindik faydalarının tümünü bir arada sunar.  Düz karınlar, güçlü sırtlar, sert kalçalar ve basenler tüm bu etkinin sonuçlarıdır.


Mat üzerinde yapılan egzersizlerin cadillac'a bağlı yay ve barların eklenmesi ile daha zor hale gelmesi, egzersizlerden alınan sonuçları da daha etkili hale getiriyor. Yatılarak yapılan egzersizlere ek olarak kol ve bacakların yaylara tutunarak ya da asılarak yapıldığı egzersizler tüm el ve ayak bileklerini, üst ve alt vücut kaslarını etkili bir şekilde güçlendirip çalistiriyorPilates Chair ve Ladder Barrel        

Bacak gücü, denge ve stabilizasyonu bir arada sağlayan küçük ama çok etkili bir Pilates aparatıdır. Tırmanma, itme, kaldırma gibi fonksiyonel hareketlere odaklanarak güçlenmeyi sağlar.  


Çekirdek gücü ve esneklik egzersizleri için Pilates Ladder barrel ile mutlaka tanışın. Germe, güçlendirme ve esneklik egzersizleri için, bir varil yüzeyi ile merdiven basamaklarını birleştirir. Bunu yaparken farkı seveceksiniz. Pilates barrel varil şeklinde bir egzersiz cihazıdır. Aynı zamanda omurga düzeltici denir. Joseph Pilates tarafından geliştirilen, her biri eşsiz bir rol oynar ve insanlara Pilates teknikleri kullanarak egzersize ek yollar sunar.İnsanların iyi bir duruş sağlamak için kullandığı kasları izole etmek için tasarlanmıştır.


Nefes kontrolü ve harekete tam konsantrasyon ile kişi, bedenini daha iyi kullanır ve kontrol eder hale gelir. Yayların oluşturduğu direnç vücut ağırlığı ile birleşir ve bu da hareketlerin zorluk derecelerini belirler. 


Kimler Yapabilir?
Reformer egzersizleri her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemdir.  Reformer aleti kişinin vücut yapısındaki engeller ( bazı kasların kısalığı, esnek olmayışı), boy farklılıkları göz önüne alınarak kişiye göre ayarlanmaya elverişli şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede egzersizler bireylere doğru ve güvenli şekilde adapte edilebilir

Ayrıca Pilates duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada, denge gelişiminde ve sakatlık rehabilitasyonunda etkili olarak kullanılabilmektedir.

Pilates: Hoş Geldiniz

MEDİKAL PILATES

Medikal Pilates, Pilates'in kas-iskelet sistemi, lokomotor sistemi ve kinezyoloji eğitimi alarak uzmanlaşmış eğitmenler tarafından uygulanır. Her birey ayrı ayrı yaşına, omurga durumuna, hastalıklarına, ağrılı- sağlıksız vücut bölgeleri ve tanılarına göre değerlendirilerek kişiye özel bir program oluşturulur.

İyi bir medikal Pilates eğitmeni öncelikle, postür analizi ile vücudunuzun zayıf ve güçlü yönlerini belirler.(Baş boyun pozisyonu, omuzlar ve sırt duruşu, bel ve kalça pozisyonu, diz ve ayakların duruşu detaylı şekilde incelenir.) Bu bilgiler doğrultusunda kişiye en uygun çalışma şekli belirlenir.

Kimler için Uygundur?

Omurga problemi yaşayanlar ( bel, boyun, sırt problemleri)

Ortopedik rahatsızlıklar yaşayanlar (kalça,diz,vs problemleri)

Postür bozuklukları olanlar (masa başında uzun süre çalışmaya bağlı sırt ağrıları)

Osteoporozu olanlar

Hamilelik döneminde ve sonrasındakiler

Spora başlamak isteyen sedanter (hareketsiz) kişiler

Profesyonel sporcular 

       için modifiye Pilates önerilmektedir.​

ff3c6527-fbaa-486e-9a2d-f50541ed63fd.jpg
Pilates: Hoş Geldiniz
36058591-a484-4073-8aa6-4cc9b52433a4.jpg

MAT PILATES

Mat Pilates, mat üzerinde bölge bölge kasları çalıştırarak, ayakta ve yerde yapılan hareketler dizisiyle kas dokusunu güçlendirirken aynı zamanda vücut dayanıklılığını, kemik yoğunluğunu ve eklemlerin hareket kabiliyetini de artırır.


Mat Pilates derslerinde farklı seviyelere göre birçok egzersiz yapılmakla birlikte, hareketlere eklenen magic circle,

theraband, mini ball, swiss ball, foam roller, bilek ağırlıkları gibi aksesuarlarla dersler yeniliklerle dolu, çok daha eğlenceli ve verimli geçmektedir.  Bedeninizde hızlı bir toparlanma, karın, kalça ve bacaklarda sıkılaşma, duruşunuzda güçlenme arayışındaysanız Pilates tam size göre! Daha ilk derste etkilerini hissedeceğiniz Pilates ile bir kaç ay içinde bedeninizdeki değişimi gözlemleyin...

Pilates: Hoş Geldiniz
cb2dba84-c508-4767-800a-23d8d13f992c.jpg

HAMİLE PILATES

Pilates annenin doğum öncesi formuna dönmesi için benzersiz bir egzersizdir.

Doğum sonrasında annenin vücudunda ciddi yapısal değişiklikler meydana gelir. Emzirme döneminde de bu değişiklikler devam eder ve bu nedenle başlanılacak egzersizlerin bir eğitmen eşliğinde yapılması gerekir.     Doğum sonrası pilatesinde ana nokta pelvis ve eklemlerin stabilizasyonunu sağlamak, kas gruplarını yeniden eğitmek ve postural değişimden kaynaklanan vücut bozukluğunu düzeltmektir. Özellikle hamilelik süresinde çalışmayan karın kaslarını uyandırmak ve yeniden aktif hale getirmek çok önemlidir.

  

    Pilates, stabilizasyona çok fazla odaklandığı için, hamilelik sonrasında egzersizlere tekrar başlamak için mükemmel bir yöntemdir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında salgılanan relaksin hormonu, döl yatağı ve pelvise ait eklemler arasındaki bağları gevşetir.Bu gevşeme durumu doğum sonrasında 6 ay kadar devam edebilir. Bu nedenle eklemler çok daha hassaslaşır ve kolay hasarlanabilir.


    Ağır yoğunluklu egzersizlerden özellikle ilk birkaç ay kaçınılmalıdır. Herşeyden önce stabilizasyonu sağlayan pelvic taban kaslarını, derin karın kaslarını (transvers abdominus) ve derin omurga kaslarını(multifidus) kuvvetlendirmek çok ciddi önem taşır.

Pilates: Hoş Geldiniz
download.jpg

PILATESİN TARİHÇESİ

Joseph Pilates, 1880 yılında Almanya yakınlarındaki Düsseldorf şehrinde doğmuştur. Joseph, bir çocuk olarak normalden fazla rahatsızlık yaşamaktaydı. Hastalıkları arasında astım, kemik hastalığı (raşitizm) ve ateşli romatizma vardı. Bu hastalıkları aşma güdüsü vücut geliştirme, jimnastik, dalgıçlık ve diğer fiziksel arayışlar içerisine soktu. Doğu ve batı felsefesi ve egzersiz çeşitleri üzerine çalışmalar yaptı. Roma ve Yunan kültüründeki beslenme düzenleri ilgisini çekmişti. Bu geliştirdiği zengin arka-plan ona deneyimleriyle şekillenen bir sistem sundu ve bu sistemi yaşamı boyunca değiştirip geliştirmeye devam etti.


1912’de Pilates, bir sirk aktörü olarak, bir yunan oyununu canlandırmak üzere İngiltere’ye seyahat etti. Birinci dünya savaşı çıktığı zaman, diğer Alman vatandaşlarıyla birlikte, Isle of Man adasında bir kampa götürüldü. Orada bulunurken, fiziksel egzersiz programını öğretmeye ve bu konuda pratiklerini geliştirmeye başlamıştı. Bu süreçte engelli ve hasta insanların iyileştirilmesine yönelik bazı aparatlar ve araçlar geliştirdi. Bugün bu aparatların bazılarını incelediğimizde bile, o zamanlar bir hastane yatağının kasasından sökülüp icat edilmiş olduklarını anlayabiliriz. Pilates, grip salgınlarını ve savaş zamanı ortaya çıkan diğer hastalıkları iyileştirmesiyle bilinmektedirSavaştan sonra, Pilates Almanya’ya döndü ve Alman hükümeti tarafından yeni ordularını eğitmesi için çağrıldı. Bunun sonuçlarını göz önünde bulundurarak Amerika’ya kaçmaya karar verdi. (Bazı kaynaklar, Joseph’in Birleşik Devletler tarafından dünya şampiyonu Max Schmeling’i eğitmesi için çağırıldığını öne sürmektedir). Pilates’in Birleşik Devletler’e göçü öncesi dönemini anlatan pek kaynak bulunmamaktadır. Ancak görünen o ki Rudolf von Laban, Kurt Joss ve Mary Wigman gibi o dönemin en ünlü birçok hareket geliştiricisiyle tanışmıştır. Pilates dansçı olmamasına rağmen bu ilk zamanlarında karşılaştığı deneyimler onun ilerideki kariyerinde dans cemiyeti ile olan ilişkilerinin gelişmesini sağlamıştır.


Birleşik Devletlere giderken Joseph, Clara ile tanışır ve kısa zaman içerisinde evlenirler. Clara onun yöntemini geliştirmesinde ve öğretmesinde çok büyük rol oynamıştır. Clara ise ilgili, yakın ve nazik bir öğretmen olarak tanımlanmaktadır. 1926 yılında New York şehrinde ilk Pilates stüdyolarını kurarlar. Bu stüdyo bir anda çok geniş bir kitleye hitap etmeye başlar. Bu kitlenin arasında devlet ileri gelenleri, sirk dansçıları, jimnastikçiler ve atletler vardır.

Pilates: Hoş Geldiniz
bottom of page